Realitní novinky
Bytů v Praze je nedostatek, lidé marně hledají. Nájemné prudce roste
Vysoký zájem o bydlení v Praze nahrává pronajímatelům. Ceny stoupají dvouciferným tempem. Martina Paličková hledá již více než dva měsíce v Praze k pronájmu byt o velikosti 1+kk. Svůj zájem neomezila na žádnou čtvrť, přesto je stále neúspěšná. „Na byt se jde podívat i třicet zájemců. Pokud se najde atraktivní nabídka, je nutné ji vzít hned na prohlídce,“ říká.
Z vysokého zájmu o bydlení v hlavním městě těží pronajímatelé, kteří mohou zvyšovat ceny. „V současné době je běžné, že majitelé s novými nájemci uzavírají smlouvy s nájemným zhruba o deset až dvacet procent vyšším, než tomu bylo u předchozího nájemce,“ potvrzuje Denisa Višňovská, partnerka realitní kanceláře Lexxus.
Zdražování nekončí
Statistiky developerské společnosti Trigema, která se zabývá průzkumy rezidenčního trhu, hovoří v případě Prahy ještě o větším nárůstu – za samotné třetí čtvrtletí letošního roku o osmnáct procent. A další zvyšování se očekává.
Podle Trigemy činilo v hlavním městě průměrné čisté nájemné bez energií a dalších poplatků na konci června 18.352 korun, během následujících třech měsíců se zvýšilo na 21.687 korun.
Větší výpovědní hodnotu má ukazatel průměrného nájmu vztaženého k metru čtverečnímu. Ten činí 284 korun, zatímco ve druhém čtvrtletí to bylo 264 korun. Trigema předpokládá, že ceny i nadále porostou.
Místo koupě pronájem
Podle Višňovské je zvyšování nájmů dlouhodobě podpořené stabilním růstem ekonomiky a nízkou nezaměstnaností. K tomu se v poslední době přidaly dva čistě realitní faktory. „Ceny nemovitostí výrazně rostou a současně dochází k zpřísnění pravidel v hypotečním financování. To v důsledku znamená, že část poptávky po koupi bytu se přesouvá do pronájmů,“ vysvětluje Višňovská s tím, že koupě vlastního bytu i za stále atraktivních sazeb hypotečních úvěrů není pro mnohé klienty únosná.
Developeři přidávají ještě další argument zdražujících nájmů: klesající nabídku bytů. Zhoršuje se tak jejich dostupnost a celý trh se postupně posouvá do určité krize. V hlavním městě je nyní na trhu k mání zhruba 7600 bytů, které jejich majitelé pronajímají. V polovině roku to bylo 12.500 bytů. Pokud srovnáme pouze splátku úvěru na bydlení s výší průměrného nájmu, vyjdou nyní tyto dvě alternativy v podstatě nastejno. A podle realitních kanceláří je možné předpokládat, že ceny nájmů v příštích měsících dále porostou.
Nejvíce nájemné ve třetím čtvrtletí podražilo u větších bytů, v bytech s dispozicemi 4+kk v průměru o třináct procent, nájemce tak měsíčně zaplatí více než 24 500 korun, v bytech 3+kk zaplatí nájemce přes 17 400 korun, což je o deset procent více v porovnání s druhým čtvrtletím.
„Vzrůst nájmů právě u 4+kk může pravděpodobně souviset s tím, že v posledním období výrazně roste cena za nové bydlení, a to i v kategorii velkometrážních bytů. Na pražském trhu se již v podstatě nevyskytuje bydle ní pod 45 tisíc korun za metr čtvereční. Celkově začíná naopak převládat vysoký standard,“ říká Radek Polák, mluvčí developerské společnosti Trigema, která dlouhodobě analyzuje vývoj cen nájemního bydlení. Zájem je o menší byty.
Největší zájem je o pronájmy bytů 2+kk, těch je v nabídce zhruba třetina, v nichž průměrné nájemné vyjde na více než 13 tisíc korun. Nabídka bytů 1+kk činí přibližně osmnáct procent, stejný podíl připadá na nabídku bytů 3+kk. Nejvíce bytů pronájmu se nabízí v Praze 5. Nejlevněji se v pronájmu bydlí v Praze 4 a 9. V těchto čtvrtích vyjde nejlevněji i koupě vlastního bytu, ať již nového, či „secondhandového“. Naopak nejdražšími lokalitami na pronájem i koupi bytu jsou Praha 1, Praha 2 a Praha 3.
Developeři přidávají ještě další argument zdražujících nájmů, totiž klesající nabídku bytů. Zhoršuje se tak jejich dostupnost a celý trh se postupně posouvá do velké krize. Důvodem je zdlouhavý, komplikovaný a v mnoha případech politicky ovlivněný povolovací proces. Za devět měsíců letošního roku vydaly úřady v celé Praze stavební povolení jen pro 862 nových bytů v bytových domech, přitom se jich za stejnou dobu prodalo přes 4800.
Dlouhé čekání na povolení stavět
„Pokud by úřady postupovaly obdobným tempem i do konce roku, klesl by počet povolení na 1200, a statistika zahájených bytů by tak letos zaznamenala největší propad za posledních deset let,“ říká Dušan Kunovský, šéf společnosti Central Group. Nabídka nových bytů v Praze klesla v průběhu letošního roku o 22 procent na 4300 bytů.
Jak vyplývá z údajů Světové banky, řadí se Česká republika v délce povolování výstavby na 130. místo ze 190 zemí. Délka přípravy a realizace průměrného rezidenčního projektu se za poslední dva roky dále prodloužila. „Od zahájení prací na projektu přes získání všech povolení, výstavbu až po kolaudaci to nyní trvá v průměru deset let.
Zdroj: LN, Kateřina Menzelová