Byty, rodinné domy i pozemky zdražovaly přibližně 2% tempem. V meziročním srovnání ceny bytů vzrostly o 7,9 %, o 3 pcb méně než v roce 2018. V roce 2020 pak analytici Hypoteční banky očekávají další pokles tempa růstu cen. I přes zrychlující se výstavbu zůstává nabídka nových bytů stále nedostatečná. Dále také zpomaluje tempo růstu nájemného, které rostlo pomaleji než ceny nemovitostí.
Čti aktuální info o cenách – koronavirus COVID-19
Průměrná tržní cena bytů v posledním čtvrtletí loňského roku rostla nižším tempem než ve třetím čtvrtletí, a to o 2,1 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 151,4. Meziročně se růst cen bytů udržel pod 8 procenty, konkrétně na hodnotě 7,9 %.
U rodinných domů přetrvává tempo růstu z přechozích čtvrtletí, jejich cena stoupla o 2,0 pcb, a dosáhla tak HB INDEXu 140,4. Meziročně cena vzrostla nejvíce ze všech sledovaných skupin, o 8,7 pcb.
Ve čtvrtém čtvrtletí rostla cena pozemků nejméně za uplynulý rok. Tržní cena vzrostla o 1,9 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 163,5. Meziročně si tak připsala 8,3 pcb.
Navzdory nové výstavbě bytů v Praze a dalších velkých městech se nabídka bytů na trhu nezvyšuje a zůstává stále nedostatečná. Přesto se v Praze v loňském roce prodalo meziročně o 12 % více bytů, jejich počet se vyšplhal nad 5000 kusů. Mimo hlavní město se nejvíce nových bytů prodalo v Jihomoravském, Středočeském a Olomouckém kraji. Od roku 2010 vzrostly ceny bytů o desítky procent. Nejvíce stouply v Brně, o 65,5 %, v Praze zaznamenáváme 53% nárůst. Naopak nejméně stouply ceny v Ústeckém kraji, kde se od roku 2010 zdražilo pouze o 19,7 %.
Pro první pololetí roku 2020 neočekáváme zvyšování poptávky a tempo růstu cen rezidenčních nemovitostí by mělo zpomalovat na 3-6 %, v některých regionech budou již ceny stagnovat.
Bytové jednotky
„Meziroční růst cen bytů má dle očekávání klesající tendenci, ceny přesto mírně rostly ve všech krajích. Nejvíce v Olomouckém a Ústeckém kraji, kde se cena zvýšila téměř o 4 %. Nejméně pak rostly v hlavním městě, kde ale ceny dlouhodobě zůstávají na nejvyšší úrovni. Průměrná cena novostavby v Praze se pohybuje kolem 107 000 Kč/m2. Vysoké ceny mění strukturu nabídky ve prospěch menších bytů. Dlouhodobě tak klesá výměra bytů, u kterých je kladen větší tlak na správnou optimalizaci prostor,“ uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.
Rodinné domy
„Tempo růstu cen u rodinných domů zůstává shodné jako v minulém čtvrtletí. Trendem posledních let je pak přesun poptávky z městských bytů do rodinných domů za městem. Tento jev potvrzuje i aktivita developerů, kteří staví převážně řadové rodinné domy ve Středočeském kraji či okolí Brna a Plzně. Větší zájem zaznamenáváme u starších rodinných domů, u nichž se noví majitelé pouštějí do rekonstrukce. Dlouhodobě roste obliba dřevostaveb, které jsou zajímavé především díky rychlé výstavbě a své nízké energetické náročnosti,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Petr Němeček.
Pozemky
„U cen pozemků dochází k trvalému mírnému růstu cen. Poptávka po pozemcích dlouhodobě přesahuje nabídku, nejdražším typem jsou pak malé pozemky do 500 m2 ve městech a přilehlých lokalitách. Přetrvává i zájem o pozemky ve vzdálenějším okolí krajských měst. Cenu pozemku nejvíce ovlivňuje dopravní dostupnost, dosah služeb a přístup k veřejným inženýrským sítím. Zájem je ale i o pozemky bez možnosti připojení k inženýrským sítím, které jsou alternativně řešeny studnami, čističkami vod a dalšími technickými možnostmi,“ uzavírá Petr Němeček.
HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010.